top of page

Forum Mesajları

Daver Bey
18 Eyl 2023
In Yemekler, Yöresel Lezzetler
Adana kebabı koyun etinin zırh ile kıyılıp içine belirli oranda kuyrukyağı, acı biber ve tuz eklenmesiyle yapılır. Et ve kuyrukyağı kıyma kıvamına getirilene kadar zırhtan geçirilir. Daha sonra diğer malzemeler eklenir ve yoğurma işlemi yapılır. Daha sonra yassı şişlere geçirilir. Kömür ateşinde pişirilir. İnce pide ekmeğine pişme esnasında yağı alınır. Bu ekmekle birlikte servis edilir. Koyunun kaburga ve but kısımları makbuldür. Zırh yerine kıyma makinesinden de geçirilebilir ama elbette orjinal Adana zırh ile yapılır.
Adana kebap content media
2
1
20
Daver Bey
12 Eyl 2023
In Müzik
Kayahan Türk müziğinde önemli bir yeri olan sanatçımızdır. Sanat hayatına 1971 yılında başlayan Kayahan, 1990'da Eurovision'a da katılmış, bir döneme damgasını vurmuş ve birbirinden güzel şarkılarıyla nam salmıştır. Özellikle Elmanın yarısı, Kara saplantım, Yemin ettim, Emrin olur, Melankoli şarkılarını beğenirim. Kendisini 2015 yılında kaybettik ama şarkıları ölümsüzleşti. Şarkılarının gelecek nesiller tarafından da dinleneceği inancındayım. Balıkesir Gömeç inta sevgi köyünde bütün cadde ve sokaklar Kayahan'ın şarkı isimlerinden oluşmaktadır.
Kayahan content media
2
1
30
Daver Bey
09 Eyl 2023
In Yemekler, Yöresel Lezzetler
Tantuni Mersin'e özgü bir lezzettir. Haşlanmış dana eti ince bir şekilde kesilip ortası çukur tantuni tepsisinde çiçek yağı, kırmızı toz biber ve arada su ilavesiyle pişirilir. İsteğe göre somun ekmek, lavaş ekmek veya açık ekmekte servis edilir. Et tantuni, biftek tantuni, tavuk tantuni ve yoğurtlu tantuni çeşitleri bulunur. Biftek tantuni et tantuniye göre daha yağsızdır. Mersin dışında biftek seçeneği görmeyip sadece tantuni olarak satıldığını gördüm. İstisna yerler elbette vardır. Kimi ustaların pamuk yağı kullandığı ve lezzetinin buradan geldiği öne sürülmekte. Bu konuda kesin bir şey diyemem. Belki bilen arkadaşlar vardır.
Tantuni content media
2
0
14
Daver Bey
05 Eyl 2023
In Bölünmüş Yol Projeleri
Mersin Antalya arası yapımı süren yol çalışmalarında geçtiğimiz 20 yılda önemli aşamalar kaydedildi. Birçok tünel ve viyadük açıldı ama asıl zahmetli kısım bundan sonra olacak gibi görünüyor. Oldukça engebeli ve projenin en zorlu etabı olan Anamur - Gazipaşa arasında şimdiye dek çok aşama kaydedilemedi. Bu iki ilçe arası da tamamlanırsa artık bu projeye bitti gözüyle bakabiliriz. 2028'de biter diye tahmin ediyorum. Bu yol hakkındaki gelişmeleri bu başlık altında paylaşabiliriz.
3
1
360
Daver Bey
05 Eyl 2023
In Diğer Şehirlerin Raylı Sistem.
Projesi hazırlanıp 2022'de inşaatına başlanan Mersin metrosu hakkında gelişmeler bu başlık altından paylaşılacaktır. Son durum: Bir süredir beklenen borçlanma yetkisinin belirli bir tutarı bakanlık tarafından onaylandı. Şimdi Çed raporu bekleniyor. Çed raporundan sonra inşaat çalışmaları hız kazanacaktır. Yurtdışından kredi bulmakta çok zorlanacağını sanmıyorum belediyenin. İşte yapımı süren metro hattı (kırmızı hat)
Mersin Metrosu M1 content media
4
6
487
Daver Bey
03 Eyl 2023
In Ekonomi ve Finans Haberleri
Yatırım amaçlı envai çeşit yatırım fonu bulunmakta. Hisse senedi, altın, gümüş, eurobond, değişken, emtia gibi seçenekler var. Borsa konusunda pek bilginiz ve al sat yapacak kadar zamanınız yoksa hisse senedi yoğun fonlardan alabilirsiniz. Uzun vadeli düşünüyorsanız hisse senedi yoğun fonlar gayet uygun. Yerli borsa gibi yabancı hisse senedi fonlarına da yatırım yapabilirsiniz ki bunlar yerinde bile saysa dövizle paralel hareket eder. Sadece satacağınız zaman kardan yüzde 10 stopaj kesintisi olur. Fonlarda yıllık az miktarda yönetim ücreti kesintisi olur. Her fonun kendi yönetim ücreti vardır. Kesinti günlük olur ve fiyatın içine dahildir. Fonlar tek fiyata alınıp satılır ve piyasa gidişatına göre günden güne değişir fiyatlar. Alış işlemi 13:30'a kadar yapılırsa o gün akşam oluşacak fiyattan alım yapılır. Satış işlemi de aynı şekilde ama satış valörüne göre paranın hesabınıza yatması 3 günü bulabilir. Ayrıntılı fon incelemerini devletin resmi sitesi Tefas'tan yapabilirsiniz.
0
1
16
Daver Bey
03 Eyl 2023
In Mersin-Çeşmeli-Taşucu OtoYolu
Bu projenin ivedi olarak tamamlanmasını bekliyorum. Biraz ağırdan alınıyor sanki. Bilhassa yaz aylarında trafik sıkışıklığı oluyor.
3
2
388

Daver Bey

Diğer Eylemler
bottom of page