top of page

Yeşil Hidrojen Nedir ?

Enerji sektöründe yeşil hidrojen, son günlerde sıkça duyduğumuz bir terim haline geldi. Peki, nedir bu yeşil hidrojen? Neden önemli? Nasıl elde edilir? Türkiye'de potansiyeli var mı?Periyodik cetvelin en tepesinde bulunan ve atom numarası 1 olan hidrojen, evrende en çok bulunan elementtir.


Hidrojen, Yunanca "su oluşturan" anlamına geliyor ve suyun elektrolize edilmesiyle sıvı halde üretilebiliyor.


Yeşil hidrojen kavram olarak, sürdürülebilir yollarla elde edilen elektrik kullanılarak sudan sıvı hidrojen üretilmesi anlamına geliyor.


Bir başka değişle, yeşil hidrojen, doğal gaz veya petrol gibi fosil kaynaklı yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen hidrojen gazıdır.


Hidrojen, doğal gazdan veya petrokimya endüstrisindeki yan ürünlerden de elde edilebilir. Ancak, bu yöntemler çevresel açıdan sürdürülebilir nitelikte değildir.


Yeşil hidrojen, elektroliz yoluyla elde edilir. Bu yöntemde, elektrik akımı kullanılarak su moleküllerindeki hidrojen ve oksijen ayrıştırılır ve sadece hidrojen gazı elde edilir.


1 litre su, yaklaşık 0.012 kg hidrojen gazına denk gelir. Ancak, hidrojen üretiminde kullanılan elektroliz cihazlarının verimliliğine göre elde edilen hidrojen miktarı değişebilir.


Güneş, rüzgar, hidroelektrik ve biokütle gibi kaynaklardan elde edilen elektrik enerjisi kullanılarak elde edilen hidrojen gazı, düşük sıcaklıklarda yüksek basınçlı tüplerde veya sıvı hidrojen olarak depolanabilir.


Sıvı hidrojen, -253°C sıcaklıkta sıvı halde depolanabilir ve hacmi gaz haline göre 700 kat daha azdır.


Hidrojen gazı, havadan daha hafif olduğu için havada yükselir ve dağılır. Ancak, yüksek basınç veya yüksek sıcaklık altında, hidrojen gazı patlayıcı hale gelebilir.


Bu nedenle, hidrojen gazının depolanması ve taşınması için özel önlemler alınması gereklidir. Bununla birlikte, hidrojen gazı doğru şekilde kullanıldığında oldukça güvenli bir yakıttır.

...

Dünyada bu yılın ilk 8 ayında yaklaşık 120 milyon ton hidrojen üretilirken, bu üretimin sadece %5'i yeşil hidrojen sınıfına giriyor ve yenilenebilir kaynaklardan üretiliyor.


Üretimin kalan yüzde 48’i doğalgaz, yüzde 30’u petrol, yüzde 18’i ise kömür kaynak kullanılarak gerçekleşiyor.


Kömür kaynaklı hidrojen üretimi kahverengi hidrojen olarak adlandırılırken, doğalgaz kaynaklı üretilen hidrojen gri hidrojen olarak tanımlanıyor.

...

Türkiye yeşil hidrojen üretimi açısından önemli bir potansiyele sahip. Yılda 614 milyon ton hidrojen üretilebilir.
Enerjisa, yıllık 500 ton üretim kapasitesine sahip ilk tesiste pilot üretime başladı.


Güney Marmara Hidrojen Kıyısı Projesi kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından 8 milyon avro hibe desteği ile hayata geçirilen proje toplam 36,8 milyon avro bütçeye sahip.


Pilot üretim 10 kilovatlık bir elektrolizörle yapılıyor.


...

Almanya'da gelişmiş hidrojenli jeneratörler üreten Enapter firması, 2.4 litre suyla bir evin enerji ihtiyacını günlerce karşılayabilen bir teknoloji geliştirdi.


Şirketin CEO'su Vaitea Cowan yakında seri üretime geçmeyi planlıyor.


Hidrojenli ve elektrikli sistemler geleceğin enerji ihtiyacını karşılamak için üzerinde en çok durulan ve geliştirilen teknolojiler.


Klasik yöntemlerde elektriği depolamak için içerisinde onlarca kimyasalın kullanıldığı ağır bataryalara ihtiyaç duyuluyor.


Ancak hidrojenin böyle bir sorunu yok. Hidrojen fosil yakıtlar gibi sıvı hale dönüştürülerek depolanabiliyor.


Dünyada hidrojen ile çalışan arabalar, otobüsler, trenler bulunuyor. Bu araçlar sıfır emisyon ile çevreye hiç zarar vermeden hareket edebiliyor.

....

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ocak ayında “Türkiye Hidrojen Teknolojileri Stratejisi ve Yol Haritası" yayınlandı.


Yeşil Hidrojen’de 2035 yılı için 5 bin MW elektrolizör kapasitesi belirlendi.


Ancak mevzuat eksikliği yatırımcı ilgisini dizginleyen bir faktör olarak öne çıkıyor.

...

Yeşil hidrojen, sürdürülebilir enerji üretimi ve temiz çevre hedefleri doğrultusunda büyük önem taşıyan bir enerji taşıyıcısı.


Enerji tüketimi ve çevresel etkilerin azaltılması amacıyla uluslararası düzeyde büyük bir ilgi görmekte.


Enerji yoğun sektörlerde, özellikle sanayi ve ulaşım gibi alanlarda kullanılarak karbon ayak izinin azaltılmasına yardımcı olabilir.


Türkiye gibi enerji bağımlılığı yüksek ülkeler için yeşil hidrojen üretimi, enerji ithalatını azaltarak enerji güvenliğini artırabilir.


144 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page