top of page

Haydarpaşa'da Son Durum

Merhabalar,


Haydarpaşa'da bir yandan arkeolojik çalışmalar devam ederken bir yandan da gara tren getirebilmek için antik dönemin izlerine basmadan yol açılıyor.


Gar Restorasyon Projesine İlişkin Bir Görsel


Daha önce Tıbbıye Köprüsünün doğusuna kadar ray döşenmişti ama İsmail Bey'in son çekimlerinden tek hattın kaldırılıp, üç hata yetecek genişlikte zemin düzenlemesi yapıldığını görüyoruz.


Ayrılıkçeşme'den ayrılan 3 hattın kesintisiz bir şekilde tarihi garın peron bölgesine kadar gelmesi pek de mümkün görünmüyor. Zira Khalkedon şehri arasından gara sadece tek yolluk dar bir geçit hazırlanabilmiş.


Ancak tek yol gara yaklaşınca makas hatları marifetiyle çoğalıyor. Peron sahasında aynı anda 4-5 trenin konaklayabileceği anlaşılıyor.


Anadolu yönündeki ana hat, hızlı ve yüksek hızlı trenlerin Haydarpaşa kalkışlı olacağı daha önce açıklanmıştı. Yük trenleri ise artık Haydarpaşa'da bekleme yapamayacak.


Bu durum yük trenlerinin asla boğaz havası almayacağı anlamına gelmiyor.


Sirkeci İskelesi ile Haydarpaşa arasında deniz yoluyla tren nakli için düzenlemeler yapılıyor. Volkan Bey'in Gülhane Park'ından çektiği fotoğraflardan liman bölgesine giden tren yolunun neredeyse tamamlandığını görüyoruz. Liman bölgesinde kısa süreli beklemeler için paralel raylar döşenmiş.


Boğazın karşı yakasında, Haydarpaşa'da da liman bölgesine giden bir yol yapılıyor. Haydarpaşa liman gar sahası diye tabir edilen bölgeye 3 hatla ulaşılacak ve burada 8 yollu tren park ve bakım sahası oluşturulacak.


Nihayetinde Haydarpaşa restorasyon ve arkeoloji projesi ile T6 Sirkeci-Kazlıçeşme rekreasyon odaklı dönüşüm projesi tamamlandığında, özellikle tehlikeli madde taşıyan yük vagonları Marmaray yerine bu yeni güzergahı kullanarak boğazı geçebilecek.


Unutmadan aktaralım, peronlar ile Haydarpaşa tren garı caddesi arasındaki bölgeye arkeolojik park düzenlemesi yapılacak ve çalışmalarda çıkartılan buluntular için de bir müze açılacak.


...


Peki, gerek Haydarpaşa ve gerekse Sirkeci garları ne zaman hizmete açılacak?


Haydarpaşa tarafında bu sorunun yanıtı net değil, daha önce bir kaç kez tarih verilmiş, ötelenmiş ama açıklanan tarihlerde işler bitmemişti. Bildiğimiz kadarıyla Sn. Bakan Uraloğlu henüz yeni bir hedef telaffuz etmedi.


Şantiyedeki mühendisler, titizlikle yürütülen arkeolojik çalışmalar sebebiyle demiryolu çalışmalarında istenilen hızın yakalanamadığından yakınıyor.


Öte yandan Sirkeci şantiyesinde işler hızlı gidiyor.


Değerli forumdaşlarımızın T6 Sirkeci-Kazlıçeşme projesiyle ilgili düzenlediğimiz ankete verdikleri yanıtlardan, projenin seçimlere kadar bitmesine neredeyse kesin gözüyle bakıldığını görmekteyiz. Hızlı ilerleyen çalışmalar da bu görüşü destekliyor.


Ne dersiniz, Haydarpaşa'da da işler seçimlere kadar biter mi ?


Bir soru da raylı sistem yazarımız Efe Tan'dan geliyor:

"Haydarpaşa YHT'lere hizmet verecekse Söğütlüçeşme'ye niye viyadük ve YHT Peronu inşa ediliyor?"Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımızın da yorumlarını bekliyoruz.

İyi bir hafta dileği ile...

1.239 görüntüleme19 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

19 Comments


Merhaba Ergün bey, Haydarpaşa konusu biraz dağılmış. İstanbul raylı sis. Projeleri kategorisine alt başlık olarak açabilir miyiz? Teşekkürler

Like

Josip Broz Tito
Josip Broz Tito
Nov 25, 2023

25 Kasim 2023 tarihli Yeni Safak gazetesi haberi: https://www.yenisafak.com/gundem/haydarpasa-muze-olacak-4577067

Like

Josip Broz Tito
Josip Broz Tito
Nov 18, 2023

Haberi sanırım dün herkes sosyal medyada gördü. Burada da paylaşmış olalım.En fazla fotoğrafı (40 adet) aşağıdaki kaynakta buldum:


https://www.trthaber.com/foto-galeri/istanbulun-sembollerinden-tarihi-haydarpasa-gari-restorasyonla-ozgun-haline-kavusuyor/60908.html

Like

Haydarpaşa marmarayın bir durağı olarak yapılabiliridi veya metro hatlarıyla beraber bir ulaşım ve transfer aksı olarak kullanılabilirdi sahanın büyüklüğü sebebiyle taksimden daha kalabalık insan yükünü taşıayacak potansiyele sahip.İzban örnek alınmalıydı izmir bu işi çok iyi başardı.Gidin izmire mesela hala alsancak garı ve basmane garı aktif olarak faaliyet gösteriyor İstanbuldaki gibi bir kepazelik yaşanmadı orada tcdd süreci orada iyi planladı


.İstanbulda ise Marmarayı yeni bir metro projesi olarak değerlendirmek yerine banliyö hattını öldürüp içine inşaa ettiler yeni banliyö treni olarak tanıttılar ama aslında çoktan banliyö treni şehrin içinde kalmıştı zaten fiilen bir metroydu. izmirdeki gibi efese bergamaya kadar uzamıyordu ve sonuçta haydarpaşa gebze hattındaki semtin merkez noktası olan tüm küçük istasyonlar devre dışı kaldı iki büyük gar ise elde bo…

Like
Replying to

Kadıköy devre dışı bırakıldı sözünüze katılmıyorum. Marmaray sayesinde Üsküdar banliyö ile tanıştı ve buradan hem M5'e, hem de çeşitli vapurlara aktarma yapılabiliyor. Ayrıca karşıya geçmenin en hızlı yolu da Marmaray.


Ayrılıkçeşmesi de o kadar uzak sayılmaz aslında, vesait değiştirilecek kadar uzak değil en azından Rıhtım'a.


Haydarpaşa garından ziyade benim için önemli olan husus, anahat trenleri geri gelecek mi? Yani ben İstanbul'dan Adana'ya, Diyarbakır'a, Kayseri'ye veya X bir yere Haydarpaşa'dan binip eski günlerdeki gibi gidebilecek miyim? Gidebileceksem ne güzel, gidemeyeceksem Haydarpaşa'yı AVM yapsalar daha fazla iş görür. Tabi AVM yapılmasın da, aman eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmeyelim, umarım ki bu restorasyon ve açılıştan sonra en verimli şekilde kullanılır.

Like

mor3nk
mor3nk
Nov 13, 2023

Haydarpaşanın yanından otobüs bile geçmiyorken söğütlüçeşmede hem marmaray var hemde metrobüs var ikiside istanbukun iki kıtasına kesintisiz uzanıyor ayrıca söğütlüçeşmeye yeni bir metro gelecek yani söğütlüçeşme istanbulun ana tren istasyonlarından biri olmasına uygun haydarpaşaya sadece tek bir hattın gitmesi çok saçma olmuş eğer araştırmalar bittiyse kapatsınlar zaten son olarak görseldeki söğütlüçeşme gar projesi geçerli değil başka bir projeye geçildi

Like
Replying to

Gerçekten bir statü sembolüne ihtiyaç varsa oda kesinlikle şehrin tren garlarında ortaya çıkıyor. ihtiyacı belli ediyor.Yani senin dediklerinde haklı olmanın sebebide haydarpaşayı ve banliyö hattını modernleştirirken çok yanlış yeniden işlev projeleri ile hareket edilmesi idi.Haydarpaşa marmarayın bir durağı olarak yapılabiliridi veya metro hatlarıyla beraber bir ulaşım ve transfer aksı olarak kullanılabilirdi sahanın büyüklüğü sebebiyle taksimden daha kalabalık insan yükünü taşıayacak potansiyele sahip.İzban örnek alınmalıydı izmir bu işi çok iyi başardı.Gidin izmire mesela hala alsancak garı ve basmane garı aktif olarak faaliyet gösteriyor İstanbuldaki gibi bir kepazelik yaşanmadı orada tcdd süreci orada iyi planladı


.İstanbulda ise Marmarayı yeni bir metro projesi olarak değerlendirmek yerine banliyö hattını öldürüp içine inşaa ettiler yeni banliyö treni olarak tanıttılar ama aslında çoktan banliyö treni şehrin…


Like
bottom of page