top of page

Forum para kazanmaya başladı, geliri ne yapalım ?

Merhabalar,


Ekim ayında Kamusözü'nde yayınlanan bilgi ve belgelerden istifade ederek videolar hazırlamaya ve Kamugözü youtube kanalında yayınlamaya başladık.


Hazırladığımız ilk video aşağıda yer alıyor.Video ilk haftasında 30 bine yakın izlenme aldı.


Yayınlardan elde edilen gelirin nasıl kullanılacağına KamuSözü yazarlarının karar vermesi gerektiğini düşündüğümüzden aktif yazarlar grubunu oluşturduk.


Ay içinde en az 2 mesaj yazan ya da farklı mesajlara 5 yorumla katkıda bulunan yazarlarımızı 'Aktif Yazar' olarak tanımlıyoruz.


Youtube'da günümüzde 100,000 kez izlenen 8 dakika ve üstündeki videolar genelde ayda 2,000 TL civarı bir gelir sağlıyor. Bu noktadan sonra, tıklanma azaldığı için, gelir de düşüyor.

Türkiye'de yapımı devam eden altyapı projelerine yoğun ilgi var. Sadece yurt içinden değil aynı zamanda yurt dışından da ciddi trafik geliyor. Finansal açısından baktığımızda yurt dışı tıklamalar izlenme başına yurt içine oranla daha fazla gelir sağlıyor.


Elde Edilen Gelir ile Ne Yapılmalı ?


Gelir, yayında bilgi ve belgesine başvurduğumuz yazarlar arasında bölüştürülebilir.


Ancak videolarımızda çok sayıda paylaşımdan yararlandığımızdan, yazar başına düşen gelir çok yüksek olmayacaktır.


Bir diğer yöntem de geliri bağışlamak olabilir.


Bilgiyi paylaşmaktan keyif alan yazarlarımızın, elde edilen geliri de ihtiyacı olanlarla paylaşmayı uygun görebileceğini düşünmekteyiz.


Eğer yazarlarımız bu öneriye sıcak bakarsa, bir anketle kamu yararına çalışan sivil toplum dernekleri arasından seçim yapıp, elde edilen geliri derneklere bağışlayabiliriz.


Ankette en çok oy alan 3 derneğe her ay elde edilen gelir (aldığı oy oranında) paylaştırılarak bağışlanabilir ve makbuz aktif yazarlar grubunda listelenebilir.

İleride gelir arttığında bağış yöntemi yerine yazar paylaşım modeline ya da önerilen başka modellere de geçiş yapılabilir.


Kamu yararına çalışan derneklerle ilgili devlet tarafından resmi bir liste oluşturulmuş, aşağıda listeyi içeren bağlantıyı bulabilirsiniz.


Anketimize katılmak isteyen yazarlarımızı aktif yazarlar grubu bağlantısını tıklamaya davet ediyoruz.


Değerli forumdaşlarımızın bu konudaki deneyim, yorum ve düşüncelerini de merak ediyoruz.


Bu vesileyle bayramınızı kutlar, sağlık, başarı dolu bir hafta dileriz.


https://www.siviltoplum.gov.tr/kamu-yararina-calisan-dernekler

155 görüntüleme6 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page