top of page

En Yaşanabilir Şehir Hangisi?Son 15 yılın en yüksek ortalama puanını kaydeden "Küresel Yaşanabilirlik Endeksi"ne göre, çoğu büyük şehirde yaşam genel olarak iyileşiyor.


Dünyanın en yaşanabilir şehirlerine ilişkin hazırlanan yıllık endeks, 'küresel istikrarsızlığın ortasında bir iyimserlik' havası estiriyor.

...


Sürpriz değil, evet Viyana bir kez daha endeksin zirvesinde.


Kopenhag ve Melbourne sırasıyla ikinci ve üçüncü. Londra ise 46. sırada.


Endeksi hazırlayan Economist Intelligence Unit (EIU)'a göre "Viyana iyi altyapı, güçlü eğitim ve sağlık hizmetleri ile çok sayıda kültür ve eğlencenin eşsiz bir kombinasyonunu sunmaya devam ediyor".


Ancak birkaç dezavantajı var şehrin. Bunlardan biri büyük spor etkinliklerinin nispeten eksikliği.


Aynı durum, sık sık yüksek performans gösteren ve ikinci sıradaki yerini koruyan bir diğer şehir olan Kopenhag için de geçerli.


Şehirleri yaşanabilirlik açısından değerlendirmek aslında zor bir zanaat.


Ancak EIU her yıl bu görevi üstleniyor, 172 kenti beş ana kategoride değerlendiriyor: istikrar, sağlık, kültür ve çevre, eğitim ve altyapı.


EIU, bu yıl şehirlerin ortalama endeks puanının 100 üzerinden 76,2'ye ulaştığını ve bunun son 15 yılın en yüksek seviyesi olduğunu kaydediyor.


En fazla iyileşme sağlık alanında görülürken, eğitim, kültür ve eğlence ile altyapı alanlarında daha küçük artışlar kaydedildi.


Sadece istikrardaki marjinal düşüş, hayat pahalılığı krizi nedeniyle birçok şehirde yaşanan sivil huzursuzlukları ve bazı şehirlerdeki suç artışını yansıtıyor.


En büyük düşüşü yaşayan şehirler sırasıyla 23, 16 ve 12 sıra gerileyen Edinburgh, Manchester ve Londra oldu.

...


Kopenhag son yaşanabilirlik endeksinde, yakın bir farkla ikinci sırada yer aldı.


EIU, "Bu şehirlerden hiçbiri endeks puanlarında keskin bir düşüş yaşamadı, ancak diğer birçok şehrin - özellikle Asya'dakilerin - geçtiğimiz yıl elde ettiği kazanımları da elde edemediler" diye not ediyor.


Buna karşılık, en fazla gelişme gösteren şehirler Yeni Zelanda'da Wellington ve Auckland, Avustralya'da ise Perth oldu. Hanoi, Kuala Lumpur ve Jakarta da tablodaki en büyük yükselişler arasında yer aldı.


EIU Yaşanabilirlik Endeksi Başkanı Upsana Dutt, "Dünyanın siyasi ve ekonomik ekseni doğuya doğru kaymaya devam ettikçe, bu bölgelerdeki şehirlerin yaşanabilirlik sıralamamızda yavaş yavaş yükselmesini bekliyoruz" dedi.


Yeni Zelanda'daki Weiilington endekste en fazla yükselen şehir oldu.


Sıralamanın en altında yer alan Lagos (sıra: 170) ve Cezayir (170) gibi şehirler, sağlık ve eğitim sistemlerinde bazı gelişmeler kaydetti.


İstanbul 57.7 puanla listenin en alt sıralarında yer aldı.


Yaşanılabilirlik açısından en iyi şehirler


1. Vienna, Austria

2. Copenhagen, Denmark

3. Melbourne, Australia

4. Sydney, Australia

5. Vancouver, Canada

6. Zurich, Switzerland

7. Calgary, Canada

8. Geneva, Switzerland

9. Toronto, Canada

10. Osaka, Japan

11. Auckland, New Zealand

112 görüntüleme3 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page